vs Edukacja globalna

Czym jest Edukacja na rzecz Globalnego Obywatelstwa?

Jak możemy przeczytać na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej (między innymi):

„Edukacja globalna zyskuje na znaczeniu po przyjęciu w 2015 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz określonych w niej 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Cele Zrównoważonego Rozwoju zastąpiły wdrażane w latach 2000-2015 8 Milenijnych Celów Rozwoju wyznaczonych w Deklaracji Milenijnej z 2000 r. Raport z ich realizacji potwierdził, że poprzez wyznaczanie celów i współpracę na rzecz ich osiągnięcia państwa są w stanie zwalczać głód, ubóstwo, poprawiać edukację i sytuację zdrowotną, a także wzmacniać pozycję kobiet i dziewcząt w uboższych regionach świata.  

Edukacja globalna realizuje cel nr  4 „Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie” oraz zadanie nr 7, które brzmi „Do 2030 roku zapewnić, że wszyscy uczący się przyswoją wiedzę i nabędą umiejętności potrzebne do promowania zrównoważonego rozwoju, w tym między innymi przez edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego stylu życia, praw człowieka, równości płci, promowania kultury pokoju i niestosowania przemocy, globalnego obywatelstwa oraz docenienia różnorodności kulturowej i wkładu kultury w zrównoważony rozwój”.

„Tylko społeczeństwa świadome globalnych współzależności mogą zrozumieć wagę Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz dążyć do ich realizacji na całym świecie”.

Więcej na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc/edukacja-globalna

Europejska deklaracja w sprawie edukacji globalnej do 2050 r.:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc/europejska-deklaracja-w-sprawie-edukacji-globalnej-do-2050-r
oraz
Narzędziownia edukacji na rzecz globalnego obywatelstwa do pobrania:
https://sfyouth.eu/images/toolkit/global_citizenship_education/GlobalCitizenshipEducationFramework_pl.pdf

Redaktor